Nieuws
- 01/0330 plusser gevoelig voor social media burnout
- 15/02Duurzame inzetbaarheid is patronen doorbreken!
- 15/02Jamie Oliver's vurige pleidooi voor gezonde voeding
- 15/02Effect leefstijl op verzuim gering
- 15/02Werknemers: bedrijfsarts is verlengstuk werkgever
- 01/02Jury 'Health Manager van het jaar' bekend
- 01/0270% van CAO's in 2010 bevat afspraken inzetbaarheid
- 01/02Ziekteverzuim licht gedaald
- 18/01Minder vaak doorverwijzen bij vage lichamelijke klachten
- 18/01'Een organisatie heeft integraal vitaliteitsmanagement nodig'
Vrijblijvendheid gezondheidsmanagement voorbij
- 06/10/09
- Redactie
Gezondheidsmanagement is in het bedrijfsleven de fase van vrijblijvendheid definitief voorbij. Het is hoog tijd voor een actieve aanpak die draagvlak creëert op zowel management- als medewerkersniveau.
Die oproep doet Prof. dr. Jac van der Klink, die optrad als dagvoorzitter en spreker tijdens de Gezond in Bedrijf Master Gezondheidsmanagement op 23 september in Utrecht. Volgens hem heeft de toename van het aantal mensen met nieuwe welvaartsziekten, zoals obesitas en diabetes 2, grote impact op het functioneren van de beroepsbevolking.
Draagvlak
Werkgevers en arboprofessionals die op het gebied van gezondheidsmanagement een actieve aanpak voorstaan, zullen daarvoor volgens Van der Klink op twee vlakken draagvlak moeten creëren. 'Tegenover het management zijn goede argumenten essentieel, want de kosten gaan voor de baten uit. Bij de medewerkers is het niet langer mogelijk om met een standaard aanpak te volstaan. Er is maatwerk nodig om bijvoorbeeld iemands leefstijl te verbeteren, want elke medewerker is anders.'
Participatiemodel
Vrijblijvendheid is volgens de hoogleraar ook niet langer een optie omdat de krapte op de arbeidsmarkt na de crisis weer keihard zal toeslaan. Dan zal het, nog afgezien van de positieve effecten op de productiviteit, een absolute pre zijn om met integraal gezondheidsmanagement als goed werkgever te boek te staan. 'Het compensatiemodel wordt vervangen door het participatiemodel. We moeten zoveel mogelijk werknemers zo lang en zo effectief mogelijk aan het werk houden of weer brengen.'
Tip!
Onderschat de problemen van langer doorwerken niet. Dat de huidige groep werkende ouderen het relatief goed doet, komt doordat die vooral bestaat uit mensen die vrijwillig doorwerken tot 65 jaar. Naarmate vervroegd uittreden moeilijker wordt, zullen er steeds meer werkende ouderen met gezondheidsklachten zijn.